top of page

Рік народження       7 травня 1968 року

•Освіта неповна вища та вища

•Закінчила : Бериславське педагогічне училище(1988 р.) та Київський національний       університет   культури і мистецтв  (2002 р.)

•Кваліфікація  - вчитель початкових класів,  диригент хору (академічного),  викладач 

•Стаж педагогічної роботи –  29 років 

• Рік попередньої атестації   –   2012 рiк

• Курси підвищення кваліфікації   –      2018 рік 

• Кваліфікаційна категорія    -      «Спеціаліст вишої     категорії», «старший учитель»                                   

                   Музика... Вона захоплює нас, бере в полон своєю чарівністю. Слухаючи її, ми завмираємо від щастя і насолоди. Треба мати особливу душу, щоб любити музику. Чути мелодію навіть у співі вітру, шурхотінні листочків на деревах, у звуках морських хвиль, у весняних щебетаннях птаства чи в різнобарвному розмаїтті квітучих луків.

             Недаремно ж у фольклорних творах музиці приділено стільки уваги. Ще з дитинства ми пам'ятаємо як у казках за допомогою тоненької сопілки люди перемагали злих ворогів і гоїли рани, і прекрасних королівен у себе закохували.

           А який величезний вплив справляє на душу симфонічна музика! Це не модна пісенька, що завтра ж вилетить з голови. Вона здатна подарувати ні з чим незрівнянне хвилювання, ні на що не схожу радість. Неповторне поєднання звуків зачаровує, може передавати різні настрої, пробуджувати гнів і гордість, сум та радість.

         Ніщо так сильно не впливає на душу людини, як чудова музика. Тому вона є вічним, невичерпним джерелом для кожного з нас...  

               ...Все моє життя  пов'язане зі школою. І немає для мене більшого щастя, аніж бачити веселі і сумні, допитливі і задумливі, пустотливі і серйозні дитячі очі, усвідомлювати, що все велике і значне в світі закладається саме тут.
          Дорогу вчительську я обирала сама, адже наві
ть ні про що інше і не мріялось, маючи за приклад сімейну династію вчителів. Учителем музики стала не одразу, хоча з раннього дитинства мріяла навчитися грати на фортепіано, із затамуванням подиху слухала тих, хто вмів це робити… І, зрештою, навчилася… самотужки… і не на фортепіано
(адже де i за що батькам його було взяти ?),  а на старенькому, із западаючими клавішами акордеоні( позиченому iз підсобки дитячого садка)… Та скільки було радості і щастя від того, як перші невпевнені перебори клавіш почали відгукуватись знайомими мелодіями, а потім тривале поєднання гри лівої руки з правою, часом думалось, ну все, кінець, нічого не вийде…та характер завжди брав гору, а ще – неймовірне бажання навчитися грати, щоб, накінець, заспівати в унісон зі своїм стареньким музичним другом – акордеоном. І я навчилася! І щастя моє було безмежне! А скільки радості було від того, коли мені-п'ятикласниці, батьки подарували новенький акордеон! Давно те було…   Я стала вчителем, але не музики, і я таки навчилася грати на фортепіано… самотужки…  хоча від долі не втечеш…

           Професія це  чи покликання, дане згори? Добре, коли і те, і інше, тому що бути повністю щасливою можна лише тоді, коли робиш те, що любиш і вважаєш це великою  справою.

      Довгий час урок музики вважався другорядним, і ставилися до нього як до  розваги. Обравши професію вчителя музики, а зараз – музичного мистецтва, я  визначила для себе завдання, перш за все, підвищити престиж свого предмета, поставити його на один  щабель із іншими навчальними дисциплінами, довести його значимість у духовному та естетичному вихованні особистості дитини, майбутнього громадянина своєї Вітчизни. Урок музичного мистецтва - імпульс для досягнення цих цілей.Тож музика повинна жити в школі, бо шкільне життя – свого роду симфонія, де є свої герої, теми, протиріччя. Головна тема цієї симфонії  - діти, а побічна -  вчитель. І у взаємодії учень - учитель відбувається розвиток усієї симфонії шкільного життя.

     Який же він головний герой  шкільної симфонії? Складний образ. Спокійний і непосидючий, слухняний і не дуже  та  надто самостійний. Для вчителя важливо пам’ятати, що двох однакових учнів не буває, це -  перша частина симфонії. Друга частина – образ свічки. Для того, щоб полум’я горіло, необхідно його підтримувати. Третя частина – скерцо (жарт). Шкільне життя неможливо уявити без жартів, тільки жарти повинні бути добрими.

Фінал хочеться охарактеризувати словами відомого французького драматурга: «Коли людина  дорослішає, єдина і надійна для нього втіха – це побачити відблиск свого дитинства в очах якої – небудь  дитини».

     Предмет свій люблю, так само люблю і  своїх учнів.  Вважаю, що  у школі повинні працювати тільки ті люди, які люблять дітей. Учитель повинен бути свого роду чарівником. Ви скажете, чому чарівником? Напевно, немає жодної дитини, яка б у дитинстві не мріяла, не фантазувала. Юні душі жадають казки, дива, відкриттів. Вони широко відкритими очима дивляться на світ у пошуках нового і чекають чудес. Змахнувши своєю чарівною паличкою - указкою, вчитель, як диригент, закликає своїх вихованців прислухатися до себе і один одного. Настає пауза, і всі чекають дива. І саме від учителя залежить чи відбудеться воно.Можна добре знати свій предмет, але набагато цінніше вміти запалювати любов'ю до нього юні душі.
     Світ влаштований дуже органічно: змінюються покоління, залишаючи свої кращі досягнення нащадкам, і кожне нове покоління тримає в руках все більше знань, озброєне досвідом для покращення свого існування, стоїть на вищому щаблі розвитку. А щоб цей  благодатний зв'язок часів не порушувався, існує вічний провідник, наставник, старший товариш - учитель. Педагогічна діяльність щодня розкриває переді мною  секрети, загадки дитячих душ, влаштовує  сюрпризи, змушує вчитися, пізнавати і відкривати нове, дарує неповторну радість спілкування, мобілізує всі душевні й інтелектуальні можливості, стимулює до постійної  творчості і саморозвитку. За це я вдячна своїй долі,своїм батькам,  своїй професії, своїм учням. Я знаю, що іншого вибору у мене  все одно не було, бо  народилася для того, щоб бути вчителем. Переконана,  що без дітей моє  життя було б легшим, але не щасливішим. Чи щаслива я? Так, бо утвердилася в головному, знайшла своє покликання, свій шлях у житті. Центр моїх тяжінь - дитина зі своїм тендітним світом. Увійти в цей світ, не зруйнувати його, дати відчути, що цей світ - найголовніше, найцінніше на землі, - така моя педагогічна філософія.

     Ринок праці висуває сьогодні вимоги не стільки до рівня теоретичних знань потенційного працівника, скільки до його рівня відповідальності, професійної компетентності і комунікабельності, які він може продемонструвати. Тому, щоб бути успішною людиною в сучасному світі, недостатньо володіти певною сумою знань у тій чи іншій галузі. Важливо, щоб дитина, яка закінчує школу і йде у доросле життя, не була пасивним об’єктом впливу, а могла самостійно знайти потрібну інформацію, обмінятися думками щодо певної проблеми з іншими людьми, брати участь у дискусії, знаходити аргументи і контраргументи, виконувати різноманітні ролі. Перед сучасною школою постає завдання виховати особистість, здатну до життєтворчої діяльності. Така особистість зуміє правильно обрати свій шлях у житті, зважаючи на власні можливості; буде ставити перед собою завдання самовдосконалення й саморозвитку, що стане запорукою успіху в різних сферах діяльності. Сучасний світ висуває високі вимоги до діяльності людини, конкурентноспроможною може бути лише по-правжньому компетентна особистість.

      Фундаментальність музичної освіти – не лише у міцно засвоєних учнями уміннях, навичках, а й ключових компетентностях, які мають стати найважливішим надбанням розвивальної шкільної освіти. Це такі компетентності: уміння вчитися, здоров’язбережувальна, загальнокультурна, громадянська, підприємницька, соціальна, інформативно-комунікативна. Формування кожної з них вимагає системного впливу. Отже, з урахуванням впровадження в навчально-виховний процес компетентнісного підходу постає питання підбору методів, форм і засобів навчання, використання яких дозволить найбільш оптимально формувати в учнів ключові компетентності. У своїй роботі використовую передовий педагогічний досвід Г. Букреєвої "Ігрові технології на уроках музичного мистецтва", Н. Радчук "Інтерактивні технології на уроках музичного мистецтва", І. Шкаверо "Комп'ютерні технології на уроках музичного мистецтва"

      Для того, щоб урок музичного мистецтва був творчий, мав цілеспрямований, активний та емоційний характер, застосовую різні форми роботи: фронтальну, кооперативну, індивідуальну. Для активізації творчої діяльності учнів використовую міжпредметні зв’язки – література, образотворче мистецтво. Саме інтегровані уроки навчають дітей орієнтуватися у світі творчості; помічати аналогії у творах усіх родових і жанрових стихій, інтегрувати, синтезувати в своїй свідомості знання про різні види мистецтва.Інтеграція відбувається не лише в межах одного уроку.  Цьогоріч у світлі освітньої реформи та створенні НУШ, мною спільно із вчителем початкових класів Кравченко Н. М., були розроблені та проведені показові інтегровані уроки музичного та образотворчого мистецтва та уроку музичного мистецтва і трудового навчання у 1 класі.

Щоб активізувати розумову і творчу діяльність учнів, застосовую активні методи і прийоми роботи на уроці: метод проектів, рольові імітаційні ігри, виконавський конкурс, асоціативні  ланцюжки,  метод порівняння.  Пропоную виконувати завдання художньо-естетичної спрямованості, які передбачають комплексне використання музики, літератури та образотворчого мистецтва.

        Для зацікавлення учнів мистецтвом, пробудження інтересу до музики та вивчення творчості композиторів, розвитку творчості школярів, застосовую різноманітні форми проведення уроків: урок-вікторина, урок-концерт, урок-екскурсія, урок-конкурс, урок-зустріч з композитором. З метою профілактики та корекції негативного емоційного стану, нормалізації емоційно-вольової сфери особистості, що сприяє як духовному, так і фізичному оздоровленню учнів, на уроках музичного мистецтва використовую науково обґрунтовані та експериментально перевірені арт-терапевтичні вправи: «Музичні знайомства», «Голоси природи», «Аромат квітів», «Звукові хвилі», "Свічка" та інші.

Навчальний процес будую за допомогою постійної активної взаємодії всіх учнів. Це спів, навчання, взаємонавчання (колективне, групове, у співпраці). Велику увагу  приділяю впровадженню новітніх технологій навчання, дбаю про осучаснення уроку. Працюю над створенням мультимедійних проектів та презентацій, відеорядів, слайд-шоу, без яких неможливо уявити сучасний урок музичного мистецтва.
      Особливу увагу приділяю  формуванню духовного світу учнів, їх моральності, естетичних уподобань і смаків, розвиваю нахили і обдарування, стимулюю творчу діяльність. Своє педагогічне покликання вбачаю у тому, щоб не тільки вчити мистецтву, а й виховувати ним. 

     Провідним засобом реалізації загальнокультурної компетентності школярів вважаю розвиток творчих здібностей учнів через музично-творчу діяльність, яка представлена різноманітними видами роботи (слухання музики, різні форми співу, елементарне музикування, музично-ритмічні рухи, ознайомлення з історією та теорією музики, творчі форми музичної діяльності тощо).

    Ефективною реалізацією проблеми, над якою працюю, є забезпечення і спрямування учнівської творчості в різних напрямках: літературному, образотворчому, театрально-драматичному і музичному.

Музичні враження учнів підсилюються зразками образотворчого мистецтва. Під час знайомства з музичними творами, так чи інакше пов'язаними з картинами природи («Осінній дощик» М. Парцхаладзе", «Ранок» Е. Гріга, «Пори року»

 А. Вівальді,) пропоную учням підібрати кольори, фон, які б допомогли розкривати стан природи й душі людини.

     Даючи завдання намалювати картину на тему програмного музичного твору

(М. Мусоргський «Богатирські ворота», О. Бородін. Симфонія «Богатирська»), обов'язково звертаю увагу учнів  на зображення характерних персонажів, пошук виразності колориту, ліній і штрихів малюнка, композиції.

      На своїх уроках  використовую різні творчі образотворчі завдання: намалювати сюжети музичних творів,  оформити програму та афішу концертів, музичних спектаклів. Яскравим прикладом театрально-драматичних завдань є інсценізація пісень, яку ми сьогодні називаємо по-сучасному – відеокліп, адже під час театралізованих перевтілень з масками , елементами костюмів, дитина стає учасником її величності гри. Виконуючи будь-яку роль у грі, дитина стає активною, зацікавленою. Використання саме таких ігрових моментів веде до підвищення творчого потенціалу учнів, до більш глибокого, осмисленого та швидкого засвоєння інформації.

     Кожен бажаючий  учень має своє музичне портфоліо, яке творить власними руками впродовж вивчення курсу музичного мистецтва, доповнюючи його  щоразу новим матеріалом: це  пісенники,  словнички,  різноманітні малюнки, реклами дитячих виробів,   кросворди,  власна поезія на музику,  диски з власною фонотекою,міні-книжечки з власними  казками про українську пісню,запис на диктофон пісень, які виконуються у родинах,  тощо.

     Ще одним важливим видом роботи, що якнайкраще розвиває творчий потенціал учнів та їх музичні здібності, є створення проектів «Музика і література», «Музика і хореографія», «Музика і кіно»,"Музика і казка", "Запис в радіостанції", "Мюзикл за твором "Вечори на хуторі поблизу Диканьки",  «Музика і цирк», проведення уроків у формі музичної вітальні, проведення заключних уроків-концертів,  а також створення власних презентацій до тієї чи іншої теми, підготовка учнями кросвордів та ребусів для музично-інтелектуальної  розминки, яка зазвичай проходить на початку кожного уроку музичного мистецтва та перевтілення їх в репортерів, що ознайомлюють усіх з музичними новинами в Україні та в світі, створення асоціативних ланцюжків та "Дерева знань" для закріплення або перевірки того чи іншого матеріалу. До вподоби учням творчі завдання, пов'язані із використанням інтернет-ресурсів, записом аудіо чи відеофайлів на телефон чи планшет, демонстрація своєї роботи перед усім класом.

      Створюючи ігрову ситуацію, «запрошую» на уроки до учнів початкових та 5 класів музичних персонажів пана Доремі та пані Доресоль. Вони «проводять» з дітьми на різних етапах уроку ігри, діалоги, "мозкові штурми»,  «застосовують» технологію «Мікрофон». Така ігрова ситуація заохочує дітей молодшого шкільного віку до навчання, тим більше, що за свою працю учні отримують «заробітну плату» у вигляді музичної валюти – ноток. Досвід своєї роботи пропагую через розміщення власних розробок уроків, позакласних заходів, сценаріїв свят на освітніх інтернет-сайтах "Методпортал", "НА Урок", "Освіта ua", інтернет-форумі педагогічних ідей "Відкритий урок, технології, розробки, досвід", в журналі "Мистецтво в школі".

     Важливим засобом розвитку  творчого потенціалу та музичних здібностей учнів є не лише навчальна діяльність, а й позакласна робота з предмету  в позаурочний час.      Безперечно, основною формою організації музичного виховання в школі є урок. Безпосередньо на уроці іде цілеспрямована робота з формування основних музичних умінь та навичок учнів. Але музичне виховання в школі не обмежується рамками тільки уроку, навіть проведеного на найвищому  методичному та професійному рівні. Гарним доповненням є позакласна музична робота. Вона повинна бути тісно пов’язаною з уроками музики і, безперечно, спланованою. Участь у позакласній роботі відкриває перед школярами можливість поглиблено займатися тим, що їм подобається. А вчитель,  працюючи із зацікавленими учнями, має можливість більше залучати їх до музики, формувати самостійність та творчу активність. Наразі доведено, що музичне мистецтво є дієвим засобом формування творчих здібностей учнів у позаурочній виховній діяльності і що музичне середовище має виховний вплив на зростання їх духовного потенціалу. Тому у своїй роботі широко застосовую всі можливості для духовно-творчого розвитку учнів. Зокрема, це проведення традиційних тижнів музичного мистецтва, під час яких відбуваються виступи на організаційних лінійках, музичні турніри, брейн-ринги, КВК, розважальне шоу "Караоке у школі", конкурси стіннівок, загадок, музично-дидактичні ігри, фестивалі, свята, концерти і т. д.  Постійними учасниками позаурочних заходів є дитячі вокальні ансамблі "Чомучки" та "Непосиди", з якими я працюю, солісти-вокалісти. У цьому році вокальний ансамбль "Непосиди" посів перше місце у районному турі конкурсу "Україна молода", наразі готуємось взяти участь в обласному турі цього конкурсу.   Перспективи своєї подальшої роботи вбачаю у своєму професійному зростанні, в удосконаленні педагогічної техніки володіння інноваційними технологіями  задля  створення сприятливих умов для формування ключових компетентностей учнів та у моделюванні особистісного неповторного стилю роботи. 

bottom of page